Pipirai

Pipirai
Pipirai – bendras pavadinimas kai kuriems prieskoniniams augalams, kurie dažnai neturi jokių giminystės ryšių, tačiau pasižymi aštriu, deginančiu skoniu. Dažniausiai naudojami pasaulio kulinarijoje yra šių rūšių pipirai:
 
Juodasis pipiras – gaminamas iš augalo Piper nigrum, jo neprinokusias sėklas išvirus ir išdžiovinus saulėje. Šio proceso metu sėklų luobelė sukietėja ir patamsėja. Tai – vienas populiauriausių pipirų pasaulyje.
 
Baltasis pipiras – gaminamas iš to paties augalo, tačiau čia naudojamos prinokusios sėklos, kurios mirkomos vandenyje tam, kad nusiluptų odelė. Tokiu būdu gaunami šviesios spalvos pipirai, kurių skonis yra švelnus.
 
Žaliasis pipiras – gaminamas iš neprinokusių Piper nigrum uogų, kurios apdorojamos įvairiais būdais, siekiant išlaikyti žalią spalvą. Daugiausiai naudojami Tailando virtuvėje
.
Kvapusis pipiras – gaminamas iš kvapiojo pimento Pimenta dioica uogų, kurios kilusios iš Centrinės ir Pietų Amerikos bei Karibų.
Ilgasis pipiras – gaminamas iš Piper longum vaisių, kurie kilę iš Indonezijos. Europoje žinomas seniai, tačiau vėliau išstumtas čili pipirų. Gimininga rūšis – indonezinis pipiras (Piper retrofractum).
 
Japoniškas pipiras (jap. sansho) – gaminamas iš Zanthoxylum piperitum/Piper kadsura augalo vaisių, naudojamas Tolimųjų Rytų virtuvėje.
 
Sičuano pipiras (pinyin huajiao) – gaminamas iš Zanthoxylum bungeanum vaisių, naudojamas Tolimųjų Rytų virtuvėje.
 
Braziliškas pipiras (port. aroeira) – gaminamas iš augalo Schinus terebinthifolius vaisių. Naudojamas Pietų Amerikos virtuvėje.
 
Švelnusis pipiras (Peru pipiras) – gaunamas iš augalo Schinus molle vaisių. Schinus terebinthifolius ir Schinus molle vaisių dažnas pavadinimas prekyboje – rožiniai pipirai.
 
Paprika (raudonasis pipiras) – gaminamas iš bulvinių šeimos capsicum genties augalų vaisių. Šis augalas prijaukintas Centrinėje Amerikoje, tačiau dabar yra išplitęs visame pasaulyje ir yra svarbus daugelio virtuvių prieskonis. Maistui vartojami tiek jo žali, tiek džiovinti malti vaisiai. Ši pipirų rūšis savo ruožtu yra klasifikuojama dar smulkiau.
Receptai su >>