Patarimai apie grybų džiovinimą

Patarimai apie grybų džiovinimą

Džiovinimas yra paprasčiausias atsargus grybų paruošimo būdas. Džiovinami visi vamzdeliniai grybai, taip pat briedžiukai, pievagrybiai ir net kelmučiai. Tam parenkami neseni, tvirti grybai. Jie perrenkami, nuvaloma žemės, spygliai, lapai, vabaliukai, šliužai, bet neplaunami. Baravykų koteliai visai arba dalinai nupjaunami (paliekama ne daugiau kaip pusė kotelio). Kotelius galima džiovinti atskirai. Raudonikiai bei lepšiai su koteliais perplaunami vertikaliai pusiau arba į 4 dalis (jei dideli). Briedžiukų ir bobausių nuplaunamos apatinės kotelių dalys. Kelmučių džiovinamos tik kepurėlės.

Grybus galima džiovinti krosnyje, orkaitėje, specialiose džiovinimo krosnelėse. Geriausia grybus džiovinti duonkepėje krosnyje. Jie paprastai sudedami kepurėlėmis žemyn ant pakloto šiaudų sluoksnio metalinėse skardose. Galima džiovinti ir ant krosnies pado, išklojus jį šiaudais (be šiaudų, grybai gali apsivelti pelenais). Vietoj šiaudų galima padėti metalinius sietus. Be to, grybai džiovinami ant medinių virbų, sukaltų į lentą. Jie sukalami į lentą šachmatiškai 6- 10 cm nuotoliu vienas nuo kilo. Ant kiekvieno jų galima suverti po 2-4 vidutinio dydžio grybus. Kartais pagaminami specialūs stovai, tarp kurių ištempiami siūlai su suvertais grybais. Galima padaryti dar paprasčiau: į gilų dubenį pripilama švaraus sauso smėlio ir į jį susmaigston i lygūs virbalai su suvertais grybais. Visais būdais džiovinant krosnyje, jos dangtis bei oro anga turi būti truputį pradari, kad pasišalintų iš grybų išga mojanti drėgmė. Neblogai grybai išdžiūsta, suverti ant virvutės ir pakabinti viršj viryklos.

Karštą sausą vasarą grybus galima džiovinti ir saulės atokaitoje.

Visais būdais džiovinant grybus, rekomenduojama pradžioje juos įkaitinti iki 40-50°C, o po to galutinai išdžiovinti 60-70°C temperatūroje. Džiovinant aukštesnėje temperatūroje, pablogėja grybų spalva, skonis bei aromatas. Tinkamai išdžiovinti grybai pasidaro lengvi, pamažu linksta ir lūžta, bet netrupa.

Svarbu ne tik gerai išdžiovinti, bet ir išsaugoti džiovintus grybus. Geriausia juos suverti ant siūlų, apsukti švaria marle ir pakabinti sausoje vėdinamoje patalpoje. Sausose patalpose su centriniu šildymu grybai labai gerai išsilaiko polietileniniuose maišeliuose (aromatas išlieka 1-2 metus). Labai ilgai laikant (3-5 m.), pablogėja grybų skonis.

Iš džiovintų grybų galima pagaminti grybų miltelių: grybai sugrūdami grūstuve arba sumalami, persijojami pro sietą, suberiami į stiklinį plačiu gurkliu indą, gerai uždaromi ir laikomi sausoje vietoje. Grybų milteliai vartojami padažams gaminti.

Komentarai