Apie koldūnų virimą

Apie koldūnų virimą

Kad koldūnus išvirtumėte skanius, turėtumėte laikytis šių taisyklių. Puodas turėtų būti neaukštas, platus, kad koldūnams jame nebūtų mažai vietos. Vandens į jį turi būti įpilta trys ketvirtadaliai arba du trečdaliai, o ne iki puodo viršutinių kraštų. Vandenį reikia pasūdyti vos tik kai jis užvirs, prieš dedant koldūnus. Jeigu verdate mėsos arba žuvies koldūnus ir virtinius, kartu su druska reikia įmesti smulkiai supjaustytų svogūnų, lauro lapų, krapų, petražolių.
Koldūnai verdami nuo 8 iki 12 minučių, priklausomai nuo virtinių (koldūnų) didumo. Kai jie išplaukia į paviršių, ugnį reikia truputį sumažinti, kad vanduo ne taip smarkiai burbuliuotų, nes tai taip pat yra viena iš priežasčių, dėl kurios virtiniai suyra.
Tačiau gaminio iškilimas į paviršių dar nerodo, jog jis, kaip daugelis mano, yra išviręs. Gaminys privalo pavirti mažiausiai trečdalį laiko, kurio reikia, kad jis visiškai išvirtų: paprastai nuo 3 iki 5 minučių.
Išvirus koldūnams reikia juos atsargiai išgriebti dideliu šaukštu arba kiaurasamčiu (šaukštu su skylutėmis arba sieteliu) iš puodo su vandeniu, sudėti į puoduką arba keptuvę, leisti nutekėti likusiam vandeniui, jį nupilti ir tik po to išdėlioti į lėkštes (paskirstyti porcijomis) ir paskaninti sviestu, grietine. Jeigu neleisime nutekėti vandeniui ir nenukošime jo, paskubėsime ir iš karto iš puodo juos išdėliosime į lėkštes, tai vanduo pasirodys po poros minučių ir uždėta kaip uždaras grietinė ar sviestas išplauks virš vandens, nutekės nuo virtinių, taip ir nepalietę jų (sviestas ir grietinė pagal specifinį svorį yra lengvesni už vandenį, todėl netirpsta vandenyje, o plaukioja jo paviršiuje), ir nesuteiks patiekalui jokio skonio, tik išteplios lėkštę ir nueis niekais. Paprastai taip dažniausiai ir būna.
Reikia visuomet įsitikinti ar vanduo nutekėjo nuo virtinių.  Kartais patariama dar ir pakepinti išvirtus koldūnus. Nuo apdžiūvusio tešlos paviršiaus sviestas ir grietinė ne tik nenutekės, bet susigers į jį. Tai iš karto gerokai pagerins tešlos skonį ir konsistenciją, be to, išsaugos grietinę, nes ji visa bus suvartota pagal paskirtį. Kai visa tai bus padaryta, galima sakyti, kad patiekalas gatavas.

Komentarai