Sveikas ir skanus visų laikų delikatesas - artišokas

Sveikas ir skanus visų laikų delikatesas - artišokas
Artišokai ne vienoje pasaulio šalyje yra itin populiari daržovė, mėgstama ir vertinama jau šimtmečius. Ypač prancūzų ir italų patiekaluose dažnai naudojami artišokai pamažu populiarėja ir lietuviškoje virtuvėje.
 
Ši daržovė garsėja savo afrodiziškomis savybėmis. Ji ypač naudinga pagyvenusiems žmonėms ir sergantiems ateroskleroze. Džiovintos šaknys apsaugo nuo širdies vainikinių arterijų aterosklerozės. Ši poveikį lemia esantis cinarinas.
 
Mokslininkai teigia, kad artišokai gerina medžiagų apykaitą kepenyse, skatina tulžies išsiskyrimą ir reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje. Artišokas turi 15,5% angliavandenių, 3,26% azotinių medžiagų, 0,22% riebalų, rauginės medžiagos, vitaminų A, B, C.
 
Šių daržovių galima nusipirkti didžiuosiuose prekybos centruose, tačiau ne visos šeimininkės žino, kaip jas teisingai ruošti. Taigi verta žinoti keletą pagrindinių taisyklių kaip paruošti artišokus:
 
1. Nulupti artišokai labai greitai pajuoduoja, todėl lupant juos patariama vis pamirkyti citrinų sultyse arba parūgštintame vandenyje. Nuluptus artišokus geriausia laikyti vandenyje su citrinų sultimis.
 
2. Valgomos tik apatinės artišokų graižų lapų dalys ir šerdis. Prieš tai šaukštu reiktų išskobti artišoko viduje esančias žiedų užuomazgas. Jauni pumpurai valgomi visi. Reiktų apkarpyti kietus išorinius lapus, kad neliktų smailių viršūnėlių ir nupjauti artišoko žiedo viršūnę.
 
3. Šios daržovės valgomos troškintos ir virtos, apipiltos  salotų padažu ar tiesiog tirpintu sviestu. Artišokus taip pat galima virti arba kepti įdarytus. Artišokus virkite 30-40 min., kol jie suminkštės ir patiekite nesupjaustytus su padažu arba ištirpintu sviestu. Ypatingo skonio suteikia makaronų patiekalams, salotoms, daržovių apkepas.
 
4. Šaldytuve šias daržoves galima laikyti apie savaitę laiko.
 
5. Jei artišokai subrendę, valgyti juos galima rankomis, laužiant po vieną lapelį, pamirkant padaže ir iščiulpiant minkštimą.
 
 

Komentarai